Товста кишка виконує дві основні функції: засвоєння поживних речовин і формування калу з подальшим його виведенням. Травлення в цьому відділі кишечника здійснюється за участю мікрофлори товстої кишки і активному всмоктуванні поживних речовин з просвіту кишки. Мікрофлора товстої кишки сприяє засвоєнню вуглеводів і білків, завдяки цьому організм отримує до 10% потреби добової енергії. Щодня в сліпу кишку з тонкої кишки надходить 1000 - 1500 мл води разом з кишковим вмістом. З калом у добу виділяється не більше 100 - 150 мл води, тобто 90% рідини всмоктується. Пригнічення мікробної флори при використанні очисних клізм і антибіотиків широкого спектру дії призводить до порушення роботи товстої кишки і дефіциту необхідних речовин.
Функціонування товстої кишки дуже складний процес. Грубо втручаючись в механізми її регуляції у молодому віці, ймовірніше за все ви зіштовхнетеся з серйозними проблемами здоров'я надалі.
ЯКІ БУВАЮТЬ КЛІЗМИ?
загальній практиці найбільш уживані очисні й лікувальні (лікарські) клізми.
ЩО ТАКЕ "Очисні клізми"?
Очисна клізма - це введення в товстий кишечник рідини в обсязі 1,5 літра з метою спорожнення товстої кишки від калових мас і газів для підготовки до дослідження прямої кишки перед оглядом проктолога, перед рентгенологічним дослідженням кишечника, нирок, перед операціями, пологами, абортами, перед введенням лікарських клізм.
ЩО НЕОБХІДНО ДЛЯ ВИКОНАННЯ КЛІЗМИ?
Для постановки клізми в основному використовують кухоль Есмарха. Її можна придбати в будь-якій аптеці.
Кружка Есмарха представляє собою резервуар (скляний, емальований або гумовий) ємністю 1,5-2 л. Біля дна гуртки є сосок, на який надягають товстостінну гумову трубку. У гумового резервуара, трубка є його безпосереднім продовженням. Довжина трубки близько 1,5 м і діаметром 1 см. Трубка закінчується знімним наконечником (скляним, пластмасовим) довжиною 8-10 см. Наконечник повинен бути цілим, з рівними краями. Переважно використовувати пластмасові наконечники, так як скляним наконечником зі сколеним краєм можна серйозно травмувати кишку. Після вживання наконечник добре миють милом під струменем теплої води і кип'ятять. Поруч з наконечником на трубці є кран, яким регулюють надходження рідини в кишечник. При відсутності крана, його можна замінити білизняний прищіпкою, затиском і т. п.
Використовуйте для клізм тільки воду з перевірених джерел (таку воду, яку ви можете пити). Для виконання клізм дітям використовують тільки кип'ячену воду. Клізму переважно ставити водою з температурою близько 37-380 С. Більш холодна вода значно посилює рухову активність кишечнику, викликає неприємні больові відчуття. Використовувати для клізми воду з температурою понад 400 З небезпечно для здоров'я, можливий важкий опік товстої кишки. При виконанні очисної клізми бажано користуватися водним термометром.
ПРОТИПОКАЗАННЯ
Протипоказанням для очищення кишечника за допомогою клізм є:
біль у животі нез'ясованого характеру,
гострі запальні захворювання в області заднього проходу,
кровотеча з прямої кишки, геморой, пухлини прямої кишки в стадії розпаду, шлункова та кишкова кровотеча .
ЯК поставити клізму?
1 спосіб:
Лягти на ліжко ближче до краю на лівий бік із зігнутими й підтягнутими до живота ногами. Під сідниці підкласти клейонку (поліетиленову плівку), вільний край якої опустити у відро на випадок, якщо не зможете утримати воду. У кухоль Есмарха наливають 1-1,5 л води кімнатної температури, піднімають її догори на висоту 1-1,5 м і опускають наконечник униз, щоб випустити невелику кількість води і місце з нею повітря з трубки. Заповнюють трубку (виводять небагато рідини з трубки), після чого, не опускаючи кухоль, закривають кран на гумовій трубці. Перевіряють, чи не розбитий наконечник, змазують його вазеліном (милом, рослинним маслом) і, розсунувши сідниці, вводять в задній отвір легкими обертальними рухами наконечник.Перші 3-4 см наконечник вводять у напрямку до пупка, потім ще на 5 - 8 см паралельно куприку. Якщо зустрічаються перешкоди і трубка упирається в кишкову стінку чи у твердий кал, трубку витягають на 1-2 см і відкривають кран. Вода під тиском надходить у товстий кишечник. Майже відразу з'являється відчуття "наповнення" кишечнику, позиви на стілець. У ці моменти зменшують швидкість подачі рідини з кухля закриттям крана на трубці або її пережатие. Зменшити неприємні відчуття допомагають кругові м'які погладжування живота.
При закупорці наконечника каловими масами його витягають, прочищають і вводять знову. Якщо пряма кишка наповнена калом, пробують розмити його струменем води. Кухоль Есмарха спорожняють не повністю. Залишивши на дні небагато води, щоб у кишечник не потрапило повітря, закривають кран регулює надходження рідини, і витягають наконечник.
На промежину кладуть заздалегідь підготовлену прокладку (тканинну, багаторазового складання стрічку туалетного паперу і т. п.) , яку затискають між ніг.
2 спосіб "по Хегару" (Hegar):
Встаньте на карачки у ванній (колінно-ліктьове положення), спираючись на один лікоть, другою рукою вводите наконечник у пряму кишку.
Наконечник треба вводити повільно, обережно, особливо при геморої. Ввівши наконечник, голову і плечі опустіть нижче, і починайте глибоко не часто дихати животом "втягуючи в себе повітря ротом або носом". Якщо вода увійшла не вся, а ви вже відчуваєте біль в кишці, перекрийте кран на шлангу, глибоко подихайте.
Коли вода в гуртку закінчиться, видаліть наконечник, покладіть на задній прохід заздалегідь підготовлену прокладку.
Бажано утримати воду протягом 10 хв. Для цього слід лежати на спині і глибоко дихати. Біль, почуття розпирання в животі заспокоюйте погладжуванням. Якщо вдасться, походіть з введеною водою недалеко від унітазу або полежіть на животі. Клізма з простої води не завжди приводить до спорожнення кишечника. Для посилення її дії до води можна додати? чайної ложки розтертого в порошок дитячого мила, 2 - 3 столові ложки гліцерину, 1-2 столові ложки повареної солі, 1 склянка настою або відвару ромашки й т. д. При постановці очисної клізми потрібно стежити, щоб одномоментно вводилося не більше 1,5 - 2 л рідини. Якщо необхідно поставити 2 клізми підряд, слід дотримуватися інтервалу між ними 45 хв-1 годину, переконавшись, що промивні води від першої клізми відійшли повністю.
ЩО ТАКЕ " Лікарські клізми "?
Особливістю лікарських клізм є те, що якщо до їх складу входять препарати які можуть всмоктуватися в кровоносне русло, при цьому вони не потрапляють у печінку і значно менше руйнуються діючи більш активно. Якщо вводяться препарати не всмоктуються, то впливають тільки місцево.
За 30-40 хв до лікарської ставлять очисну клізму і після спорожнення кишечника вводять ліки. Лікарські клізми в основному є мікроклізмами, обсяг їх вмісту не повинен перевищувати 50-100 мл. Температура лікарської речовини повинна бути не менше 38 - 40 ° С, тому що при більш низькій температурі виникають позиви на дефекацію і ліки не встигає всмоктатися.
Хворий лежить на лівому боці, ноги зігнуті в колінах і підтягнуті до живота . Розсовуючи лівою рукою сідниці, правою обертальними рухами вводять змазаний вазеліновим маслом катетер на 10 см в пряму кишку. Потім з'єднують катетер з шприцом, в якому знаходиться лікарська речовина, н повільно вичавлюють цей розчин в катетер малими порціями під невеликим тиском. З цією метою можна використовувати маленьку спринцівку. Далі, притримують і стискають зовнішній кінець катетера, щоб запобігти зворотне виходження з нього рідини. Обережно знімають шприц з катетера, набирають у нього повітря, знову вставляють у катетер і продувають, щоб проштовхнути що залишилася в ньому рідина. Щоб не викликати механічного, термічного і хімічного подразнення кишечника, треба вводити в нього ліки в порівняно малій концентрації, розведеними в теплому ізотонічному розчині натрію хлориду або з обволікаючий речовиною (50 г відвару крохмалю).
гіпертонічні клізми
Клізми гіпертонічні викликають добрий, що попускає, без різкої перистальтики кишечника. Зазвичай для гіпертонічних клізм використовують 5-10% розчин хлориду натрію, 20 - 30% розчин сульфату магнію або сульфату натрію. У пряму кишку вводять 100-200 мл теплого розчину за допомогою гумового балона - "груші".
Протипоказанням є запальні і виразкові процеси в нижньому відділі товстої кишки.
МАСЛЯНІ КЛІЗМИ
Клізми масляні застосовують при завзятих запорах. Для цього використовують рослинні олії: соняшникову, оливкову, конопляне, вазелінове. Для однієї клізми беруть 50-100 мл підігрітого до 37 - 40 ° С олії. Вводять олію зазвичай гумовим балоном, через шприц з катетером, який просувають в пряму кишку на 10 см. Олія розтікається по стінці кишки, обволікає кал, розслаблює кишкову мускулатуру і сприяє виведенню калу. Хворий повинен лежати спокійно 10-15 хв, щоб олія не витікала.
крохмальні клізми
Крохмальні клізми застосовують для зменшення перистальтики і як обволікаючий пом'якшувальний засіб при гострих колітах. Для цього 5 г крохмалю (картопляного, рисового, кукурудзяного, пшеничного) розводять в 100 мл прохолодної води і, розмішуючи, поступово додають 100 мл окропу. Потім остуджують розчин до 38-40 ° С і вводять у пряму кишку.
Функціонування товстої кишки дуже складний процес. Грубо втручаючись в механізми її регуляції у молодому віці, ймовірніше за все ви зіштовхнетеся з серйозними проблемами здоров'я надалі.
ЯКІ БУВАЮТЬ КЛІЗМИ?
загальній практиці найбільш уживані очисні й лікувальні (лікарські) клізми.
ЩО ТАКЕ "Очисні клізми"?
Очисна клізма - це введення в товстий кишечник рідини в обсязі 1,5 літра з метою спорожнення товстої кишки від калових мас і газів для підготовки до дослідження прямої кишки перед оглядом проктолога, перед рентгенологічним дослідженням кишечника, нирок, перед операціями, пологами, абортами, перед введенням лікарських клізм.
ЩО НЕОБХІДНО ДЛЯ ВИКОНАННЯ КЛІЗМИ?
Для постановки клізми в основному використовують кухоль Есмарха. Її можна придбати в будь-якій аптеці.
Кружка Есмарха представляє собою резервуар (скляний, емальований або гумовий) ємністю 1,5-2 л. Біля дна гуртки є сосок, на який надягають товстостінну гумову трубку. У гумового резервуара, трубка є його безпосереднім продовженням. Довжина трубки близько 1,5 м і діаметром 1 см. Трубка закінчується знімним наконечником (скляним, пластмасовим) довжиною 8-10 см. Наконечник повинен бути цілим, з рівними краями. Переважно використовувати пластмасові наконечники, так як скляним наконечником зі сколеним краєм можна серйозно травмувати кишку. Після вживання наконечник добре миють милом під струменем теплої води і кип'ятять. Поруч з наконечником на трубці є кран, яким регулюють надходження рідини в кишечник. При відсутності крана, його можна замінити білизняний прищіпкою, затиском і т. п.
Використовуйте для клізм тільки воду з перевірених джерел (таку воду, яку ви можете пити). Для виконання клізм дітям використовують тільки кип'ячену воду. Клізму переважно ставити водою з температурою близько 37-380 С. Більш холодна вода значно посилює рухову активність кишечнику, викликає неприємні больові відчуття. Використовувати для клізми воду з температурою понад 400 З небезпечно для здоров'я, можливий важкий опік товстої кишки. При виконанні очисної клізми бажано користуватися водним термометром.
ПРОТИПОКАЗАННЯ
Протипоказанням для очищення кишечника за допомогою клізм є:
біль у животі нез'ясованого характеру,
гострі запальні захворювання в області заднього проходу,
кровотеча з прямої кишки, геморой, пухлини прямої кишки в стадії розпаду, шлункова та кишкова кровотеча .
ЯК поставити клізму?
1 спосіб:
Лягти на ліжко ближче до краю на лівий бік із зігнутими й підтягнутими до живота ногами. Під сідниці підкласти клейонку (поліетиленову плівку), вільний край якої опустити у відро на випадок, якщо не зможете утримати воду. У кухоль Есмарха наливають 1-1,5 л води кімнатної температури, піднімають її догори на висоту 1-1,5 м і опускають наконечник униз, щоб випустити невелику кількість води і місце з нею повітря з трубки. Заповнюють трубку (виводять небагато рідини з трубки), після чого, не опускаючи кухоль, закривають кран на гумовій трубці. Перевіряють, чи не розбитий наконечник, змазують його вазеліном (милом, рослинним маслом) і, розсунувши сідниці, вводять в задній отвір легкими обертальними рухами наконечник.Перші 3-4 см наконечник вводять у напрямку до пупка, потім ще на 5 - 8 см паралельно куприку. Якщо зустрічаються перешкоди і трубка упирається в кишкову стінку чи у твердий кал, трубку витягають на 1-2 см і відкривають кран. Вода під тиском надходить у товстий кишечник. Майже відразу з'являється відчуття "наповнення" кишечнику, позиви на стілець. У ці моменти зменшують швидкість подачі рідини з кухля закриттям крана на трубці або її пережатие. Зменшити неприємні відчуття допомагають кругові м'які погладжування живота.
При закупорці наконечника каловими масами його витягають, прочищають і вводять знову. Якщо пряма кишка наповнена калом, пробують розмити його струменем води. Кухоль Есмарха спорожняють не повністю. Залишивши на дні небагато води, щоб у кишечник не потрапило повітря, закривають кран регулює надходження рідини, і витягають наконечник.
На промежину кладуть заздалегідь підготовлену прокладку (тканинну, багаторазового складання стрічку туалетного паперу і т. п.) , яку затискають між ніг.
2 спосіб "по Хегару" (Hegar):
Встаньте на карачки у ванній (колінно-ліктьове положення), спираючись на один лікоть, другою рукою вводите наконечник у пряму кишку.
Наконечник треба вводити повільно, обережно, особливо при геморої. Ввівши наконечник, голову і плечі опустіть нижче, і починайте глибоко не часто дихати животом "втягуючи в себе повітря ротом або носом". Якщо вода увійшла не вся, а ви вже відчуваєте біль в кишці, перекрийте кран на шлангу, глибоко подихайте.
Коли вода в гуртку закінчиться, видаліть наконечник, покладіть на задній прохід заздалегідь підготовлену прокладку.
Бажано утримати воду протягом 10 хв. Для цього слід лежати на спині і глибоко дихати. Біль, почуття розпирання в животі заспокоюйте погладжуванням. Якщо вдасться, походіть з введеною водою недалеко від унітазу або полежіть на животі. Клізма з простої води не завжди приводить до спорожнення кишечника. Для посилення її дії до води можна додати? чайної ложки розтертого в порошок дитячого мила, 2 - 3 столові ложки гліцерину, 1-2 столові ложки повареної солі, 1 склянка настою або відвару ромашки й т. д. При постановці очисної клізми потрібно стежити, щоб одномоментно вводилося не більше 1,5 - 2 л рідини. Якщо необхідно поставити 2 клізми підряд, слід дотримуватися інтервалу між ними 45 хв-1 годину, переконавшись, що промивні води від першої клізми відійшли повністю.
ЩО ТАКЕ " Лікарські клізми "?
Особливістю лікарських клізм є те, що якщо до їх складу входять препарати які можуть всмоктуватися в кровоносне русло, при цьому вони не потрапляють у печінку і значно менше руйнуються діючи більш активно. Якщо вводяться препарати не всмоктуються, то впливають тільки місцево.
За 30-40 хв до лікарської ставлять очисну клізму і після спорожнення кишечника вводять ліки. Лікарські клізми в основному є мікроклізмами, обсяг їх вмісту не повинен перевищувати 50-100 мл. Температура лікарської речовини повинна бути не менше 38 - 40 ° С, тому що при більш низькій температурі виникають позиви на дефекацію і ліки не встигає всмоктатися.
Хворий лежить на лівому боці, ноги зігнуті в колінах і підтягнуті до живота . Розсовуючи лівою рукою сідниці, правою обертальними рухами вводять змазаний вазеліновим маслом катетер на 10 см в пряму кишку. Потім з'єднують катетер з шприцом, в якому знаходиться лікарська речовина, н повільно вичавлюють цей розчин в катетер малими порціями під невеликим тиском. З цією метою можна використовувати маленьку спринцівку. Далі, притримують і стискають зовнішній кінець катетера, щоб запобігти зворотне виходження з нього рідини. Обережно знімають шприц з катетера, набирають у нього повітря, знову вставляють у катетер і продувають, щоб проштовхнути що залишилася в ньому рідина. Щоб не викликати механічного, термічного і хімічного подразнення кишечника, треба вводити в нього ліки в порівняно малій концентрації, розведеними в теплому ізотонічному розчині натрію хлориду або з обволікаючий речовиною (50 г відвару крохмалю).
гіпертонічні клізми
Клізми гіпертонічні викликають добрий, що попускає, без різкої перистальтики кишечника. Зазвичай для гіпертонічних клізм використовують 5-10% розчин хлориду натрію, 20 - 30% розчин сульфату магнію або сульфату натрію. У пряму кишку вводять 100-200 мл теплого розчину за допомогою гумового балона - "груші".
Протипоказанням є запальні і виразкові процеси в нижньому відділі товстої кишки.
МАСЛЯНІ КЛІЗМИ
Клізми масляні застосовують при завзятих запорах. Для цього використовують рослинні олії: соняшникову, оливкову, конопляне, вазелінове. Для однієї клізми беруть 50-100 мл підігрітого до 37 - 40 ° С олії. Вводять олію зазвичай гумовим балоном, через шприц з катетером, який просувають в пряму кишку на 10 см. Олія розтікається по стінці кишки, обволікає кал, розслаблює кишкову мускулатуру і сприяє виведенню калу. Хворий повинен лежати спокійно 10-15 хв, щоб олія не витікала.
крохмальні клізми
Крохмальні клізми застосовують для зменшення перистальтики і як обволікаючий пом'якшувальний засіб при гострих колітах. Для цього 5 г крохмалю (картопляного, рисового, кукурудзяного, пшеничного) розводять в 100 мл прохолодної води і, розмішуючи, поступово додають 100 мл окропу. Потім остуджують розчин до 38-40 ° С і вводять у пряму кишку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий